אך לעבור את החגים בשלום…

0

שנה טובה2

תמיד לפני החגים המטופלים דואגים. הרצף של החגים והחופשות מוציאים אותנו משגרת היום הרגילה וזאת עוד בתוספת לחודשי יולי אוגוסט הלא שיגרתים שגם מהם עוד לא ממש התאוששנו .

התשובה שלי לדאגותיהם היא קודם  כל  ״להרגע״ !

מדובר בתקופה אינטנסיבית אך גם משפחתית וחגיגית ואם נבחר לעבור אותה באופן מאוזן זאת יכולה להיות תקופה נהדרת ומרוממת.

הסטטיסטיקה אומרת שאם אנחנו לא מאוזנים תזונתית בתקופת החגים העלייה הממוצעת היא 1.5 ק״ג.

כדי לסיים את החגים עם הרגשה של שליטה ואיזון אתן כמה טיפים:

להיות מודעים-כלומר לדעת מול איזה אתגרים תזונתיים אנחנו מתמודדים  ולהיערך בהתאם. לדוגמה: ארוחת החג מתוכננת בערב, נדאג לאכול מסודר לאורך היום ונוסיף אפילו ארוחה קטנה לפני הערב כדי לא להגיע רעבים לארוחת החג. לרובנו יש נטייה לאכול פחות לפני ערב חג והדבר עלול לגרום לאכילה בלתי נשלטת בארוחת  החג.

קרא עוד»

החיבור שלי עם ספורט

0

ריצה

החיבור שלי עם הספורט הגיע ממקום בלתי צפוי. לאורך כל שנות עבודתי כדיאטנית המלצתי ללקוחותיי בקליניקה לעסוק בפעילות גופנית גם אם זו פעילות מתונה שלא שורפת מאות קלוריות. הייתי מסבירה להם שפעילות גופנית חשובה קודם כל לנפש כי היא מאפשרת לנו לקחת פסק זמן מהחיים ולעשות משהו קטן וטוב לעצמנו.  הייתי מאוד טובה בלדבר על ספורט אבל לעשות ספורט בעצמי לא עשיתי!

ואז הגיע השינוי…

לפני כמה שנים עברתי לגור במושב שבו לא הכרתי אף אחד. חברה אמרה לי שהדרך הטובה ביותר להכיר אימהות כמוני היא דרך גן הילדים. יום אחד, בעודי מחכה מחוץ לגן שמעתי שיחה של קבוצת אימהות שדיברו על מפגשי הליכה בבוקר. אמרתי לעצמי : פייר… ממש לא מתחשק לי ,אבל זו הזדמנות להכיר אנשים, ואולי על הדרך גם לעשות קצת ספורט.

הפגישה הראשונה נקבעה ליום המחרת ב-5:30 (היה אז קיץ), קיללתי את הרגע שבו הסכמתי לקחת על עצמי את המשימה הזו, אבל התחייבתי ולא רציתי לפשל. ממפגש למפגש התחלתי ליהנות (בעיקר מהברברת האימהית שכולנו לוקות בה). בשלב מסוים אחת האימהות התחילה לרוץ…ואני מצאתי את עצמי רצה בעקבותיה.

קרא עוד»

טיפים ועצות לצום יום כיפור

0

יום כיפור

צום יום הכיפורים הוא, אירוע והזדמנות המאפשרים לנו להתמקד בצד הרוחני שלנו, לעשות קצת חשבון נפש באשר למהותנו, ולהימנע מהעיסוק החביב סביב האוכל למשך יממה אחת.

רבים נוטים לחשוב,  שהצום גורם לירידה במשקל, אולם טעות היא, משום שאמנם במשך הצום הגוף מאבד משקל כתוצאה מאיבוד נוזלים, אולם מיד לאחר הצום הגוף חוזר לאיזון הנוזלים שלו, ולכן הצום יקבל יותר משמעות באם ננצל אותו לחשבון נפש יותר מאשר לחשבון משקל גופינו.

קרא עוד»

מה אחוז השומן הטבעי בחלב אם ובחלב פרה?

0

אחוז השומן הטבעי בחלב אם 3.8% ובחלב פרה הוא בסביבות 3.5% , בתור התחלה זה אומר שהטבע מספק לנו בסביבות 3.5%ֵ שומן גם בחלב אם וגם בחלב פרה. אם נצא מההנחה שהטבע איננו טועה והשומן חיוני לתינוק הרי הוא גם חיוני למבוגר כי ההבדל בין תינוק למבוגר הוא בצורך לגדול ולשם כך ישנם החלבונים בחלב ולא השומן. ובאמת, כמות החלבון בחלב פרה גדולה פי 3 מאשר בחלב אם ,כי העגל צריך לגדול בקצב גבוה ובזמן קצר.

אז למה בעצם זו כמות השומן בחלב ?

בחלב יש ויטמין A וכן ויטמין D שהינם ויטמינים מסיסים בשומן ואשר נקלטים בגוף רק בנוכחות של שומן.

קרא עוד»

יום העצמאות שלי

0

images[5]

יום העצמאות הוא חג בן יום אחד, ויחסית לפסח שעברנו, נראה קל להתמודדות. יודעים מה? אתם צודקים. זה "רק" יום אחד, וגם המאכלים שנהוג לאכול בו אינם בהכרח משמינים.

המנות, כאמור, יחסית לחגים אחרים, מאוזנות ו"שפויות". אפשר לאכול בשרים רזים כמו עוף, דגים ובקר (פילה). סלטים שונים גם הם חלק מהתפריט, ועם הפחמימות אפשר להסתדר ולקחת חצי פיתה, אורז ותפוח אדמה אפוי. אפילו הקינוחים בדרך כלל כוללים כבר את פרות הקיץ, וכמות הגיונית מהם יכולה להיות קינוח מספק ביותר. אז מה הבעיה, בעצם?

הבעיה העיקרית ביום העצמאות היא פחות "מה אוכלים?" אלא יותר "איך אוכלים". מדובר בדרך כלל בארוחת החג הארוכה ביותר. נפגשים לפני הצהריים וממשיכים עד הערב. מתחילים עם מנות ראשונות, ותוך כדי הארוחה מתחיל מצעד הבשרים מן המנגל אל השולחן, נַגְלַה אחרי נגלה…בסיום המצעד מגיע שלב הקינוחים, הכולל גם פֵרות ולעתים גם פיצוחים, והאכילה הופכת לחברתית בלבד. בסוף אומרים שלום ושוב מזל טוב למדינה, עוזבים את מתחם המנגל, ונוסעים בכבישי ישראל הביתה מרוצים אך מפוצצים ("מה אני יכול לעשות? כל הזמן הביאו עוד בשר").

קרא עוד»

משנכנס פורים…מרבין בקלוריות?

0

פורים מגיע עוד רגע, ואתו האדישות הרגילה. "פורים ממש לא מטריד אותי!", אומרים לי הלקוחות, ומסתכלים קדימה לקראת פסח. אבל אני תמיד אומרת שבדיאטה אנחנו נופלים בדברים הקטנים ולא הגדולים.

בימים הקרובים הבית של כולנו יתמלא בממתקים ש"פתאום הגיעו הביתה" ומשלוחי מנות שצריך להכין לבית הספר ולחוגים. אנחנו מקבלים משלוחי מנות ממקומות בלתי צפויים ופתאום הבית מלא ב…קליקים, ביסלים, נשנושים, סוכריות גומי, וכל אותם דברים שמהם אנחנו משתדלים מאוד להתרחק ביום-יום כדי לא להתפתות. הילדים לוקחים קליק אחד מהשקית ועכשיו היא מונחת על השיש יתומה…מה עושים?

קרא עוד»

תזונה נכונה בגיל הזהב

0

הילה כספי צור, דיאטנית קלינית (B.Sc ) ויועצת תזונתית ל'חמים וטעימלי' – שירות אספקת הארוחות המוכנות של חברת סקיולייף, המתמחה במתן שירותי סיוע לבני גיל הזהב, מספקת 10 טיפים לתזונה נכונה בגיל הזהב, בייחוד בתקופת החורף:

1. אכלו 3 ארוחות מסודרות ביום ו-3 ארוחות ביניים, במועדים קבועים. חשוב שארוחות יכילו חלבונים, כגון: מוצרי חלב או ביצים או עוף; פחמימות, כגון: אורז, פסטה או בטטה. הימים הקצרים בחורף גורמים אצל רבים לירידה ברמות הורמון הסרטונין. ירידה זו יכולה לגרום לירידה במצב הרוח ולעלייה ברעב, בעיקר לפחמימות מתוקות כמו שוקולד ומאפים. לכן חשוב לשלב, בעיקר בשעות הערב, פחמימות מורכבות, כגון: לחם מלא, פסטה או דייסות, כדי להרגיע את הרעב, וכך להימנע מאכילה מיותרת של מזונות אלו.

קרא עוד»

שלב ראשון בכול דיאטה. איך?… ומתי?

0

3 ארוחות מסודרות ביום – חובה !

ארוחת בוקר עד 10:00

ארוחת צהריים עד 14:00

ארוחת ערב עד 21:00

קרא עוד»

ברזל

0

צריכת הברזל היומית המומלצת היא :

15 מיליגרם ברזל ליום לאישה

10 מיליגרם ברזל ליום לגבר

הברזל נמצא במזונות שבאים מהחי ומהצומח אך הספיגה משניהם שונה.

הברזל מהחי נספג בשיעור של 30-70% וספיגתו אינה מושפעת מצירופי המזון בארוחה.

הברזל מן הצומח נספג בשיעור של 5-10% והוא תלוי בשילובי המזון, ויטמין סי משפר את הספיגה של הברזל ואילו קופאין, תה וסידן שמקורו במוצרי חלב פוגעים בו.

קרא עוד»
כל הזכויות שמורות | האתר נבנה על ידי סייטאיט קידום ובניית אתרים